تبلیغات
وبلاگ مرکز آموزشی معصومه خمسه (گرجستانی) قوچان - اثار روانی مبتلایان به اختلالات شنوایی
وبلاگ مرکز آموزشی معصومه خمسه (گرجستانی) قوچان
صفحه نخست       پست الکترونیک          تماس با ما              ATOM            طراح قالب
گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من

آثار روانی مبتلایان به اختلالات شنوایی

اختلال شنوایی سد بزرگی برای رشد طبیعی گفتار و فعالیت اجتماعی بخصوص فعالیت های مدرسه است . با آنکه جامعه به اختلالات شنوایی کمتر از اختلالات بینایی اهمیت میدهد معذالک آثار روانی مبتلایان به اختلات شنوایی به مراتب بیشتر از آثار روانی مبتلایان به اختلالات بینایی است . کودک ناشنوا بیشتر در معرض اختلالات روانی قرار دارد و حتی ثابت شده که خودکشی در ناشنوایان به مراتب بیشتر از نابینایان است . مردم همیشه سعی میکنند که به نحوی به نابینایان کمک کنند ولی ناشنوایان را مسخره میکنند . بیمار میداند که نمی شنود بنابراین وقتی مشاهده میکند که در رفتار اطرافیانش تغییری پیش آمده آنها را به خود نسبت میدهد و همین امر باعث بروز اختلالات روانی در کودک می شود . در دوران یادگیری مهارتها ، کودک ناشنوا مانند کودکان نابینا از برقراری ارتباط با محیط عاجز است بهر حال قادر به فهم کامل توضیحات اطرافیان و مربیان نیست و نمی تواند نیازهای خود را بیان کند . در این مرحله کودک از آنچه واقعا هست کم هوش تر به نظر میرسد . بعضی ها عقیده دارند در دوران رشد شخصیت که به مرحله عقده ی ادیپ معروف است کودک ناشنوا فوق العاده حسود می شود . چون کودک خود را از هر نوع ارتباط و مکالمه با دیگران محروم می بیند لذا این امر موجبات حسادت شدید او را نسبت به اطرافیانش که پیوسته با هم در حال ارتباط و گفت وشنود هستند فراهم می آورد . بطور کلی آثار اختلالات شنوایی بصورت واکنش های مختلف در زمینه های فردی ، تحصیلی و اجتماعی ظاهر می شود .

در زمینه فردی موجب تاخیر گویایی و حتی لالی کامل ،انزوا طلبی ، بدبینی و در زمینه تحصیلی موجب تنبلی غیر واقعی و عقب افتادگی های کاذب تحصیلی می شود .

در زمینه اجتماعی منجر به اختلالات و عکس العمل های غیر اجتماعی و حتی انتقامجویی می شود .

معمولا به کرّات دیده و یا شنیده ایم که کودکانی انگشتان خود را می مکند که در اکثر موراد این مساله بصورت مکیدن انگشت شست دیده می شود و بسیاری از والدین در خانواده ه و معلمان مدارس در برخورد با این مساله دچار مشکل می شوند چرا که هر چه بیشتر به این موضوع حساسیت نشان میدهند و شدیدتر با آن برخورد می کنند نتیجه معکوس می گیرند واین رفتار که نوعی از رفتارهای ناسازگارانه بشمار میرود بیشتر تکرار می شود در این نوشتار سعی شده است تا بصورت اجمالی شناختی نسبت به علل و شیوه ی درمان مکیدن انگشت توسط کودکان فراهم آید.

بطور کلی آنچه که در کودکان بصورت اختلال رفتاری نمایان می شود اختلالاتی عاطفی و هیجانی هستند که در صورت تداوم می توانند موانع جدی برای رشد طیعی او باشند در کودکانی که سن بیشتری دارند این اختلالات بر حافظه و تمرکز حواس و فعالیت های فکری اثر میگذارند در این صورت کودک نمی تواند تکالیف مدرسه را در حدی که مورد رضایت اولیای مدرسه باشد انجام دهد و باعث شکست و سر خوردگی او در زمینه های تحصیلی و روابط اجتماعی میگردد.و یکی از رفتارهایی که در طبقه این اختلالات جای میگرد مکیدن انگشت است .

مکـــیدن انگشت

مکیدن انگشت یک عادت ارضا کننده است و معمولاً یکی از ابتدایی ترین اعمالی ست که کودکان انجام می دهند . به عقیده لوی«Levy» مکیدن مادرزادی انعکاسی ست که به علّت حرکات جنین در داخل رحم بوجود می آید . ودر حین تکانهای پیاپی انگشتِ جنین در دهانش قرار می گیرد. عادت به مکیدن انگشت درسال اول زندگی شکل می گیرد و در حقیقت عملی ست فیزیولوژیک بطوری که کودک هر شیئی را که در دسترش باشد به دهان خود می برد بویژه در هنگام در آمدن دندان ها این حالت بیشتر اتفاق می افتد . در بعضی از کودکان مکیدن یک انگشت یا تمام انگشتان و حتی مچ دست هم دیده می شود اما مکیدن شست بیشتر از همه دیده می شود .

محققان شیوع این اختلال را از 12 تا 83 درصد گزارش کرده اند . میزان مکیدن انگشت میان دخترها و پسر ها تفاوت چندانی ندارد . این عمل با افزایش سن رو به کاهش می رود و ارتباطی به هوش کودک ندارد. در هنگام گرسنگی کودک همیشه مضطرب و بی قرار می شود ، حال اگر قبل از اینکه کودک به خواب برود جریان شیر خوردن قطع شود به مکیدن انگشت خود می پردازد تا به خواب برود چنانچه این روش ادامه یابد و بعد از هر بارشیر خوردن تکرار شود بعد از مدتی به یک عادت دائمی برای کودک تبدیل می شود . بعضی مکیدن انگشت را ناشی از محروم ماندن از مکیدن پستان و پستانک میدانند و حتی معتقدند در کودکانی که با قاشق شیر می خورند مکیدن انگشت بیشتر دیده می شود. از سوی دیگر فروید عقیده دارد که مکیدن انگشت نوعی ارضای جنسی ست . او معتقد است کودکانی که لذت بیشتری از مکیدن انگشت می برند بیشتر به این عمل ادامه می دهند و در نتیجه در همین مرحله تثبیت می شوند و این عمل در بزرگسالی نوعی بازگشت به مراحل کودکی و نوعی عقب افتادگی رشد طبیعی فرد است.

باورهـای عـمــومـی نسـبت بـه مـکـیدن انگشـت

معمولا بیشتر مادران این کودکان نگران هستند که ممکن است مکیدن انگشت باعث کج شدن و نامتقارن شدن دندان ها و یا از وضع عادی خارج شدن استخوان کام یا سق و فک او می شود. بعضی از خانوادها هم لباس های مخصوص برای این کودکان می دوزند تا از مکیدن انگشت جلوگیری شود . موضوع عفونت دهان ودندان نیز از دیگر نگرانی های خانواده ها بشمار می رود.

راهـکارهـای درمـان

از لحاظ درمانی معمولاً لازم نیست که در دو تا سه سال اول زندگی برای این کودکان به جستجوی درمان خاصی پرداخت ولی بعد از سه سالگی باید به فکر درمان این اختلال بر آمد که پیشنهادهای زیر در این زمینه ارائه می شود:

 • قبل از هر اقدامی باید در درجه اول اضطراب و وسواس والدین را معالجه کرد، باید به آنها بقبولانیم که حساسیت نشان دادن بیش از حد و تمرکز وسواسی آنها بر روی رفتار کودک باعث بدتر شدن اوضاع می گردد.
 • سعی کنیم که بعد از سه سالگی توجه کودک را از ناحیه دهان او منحرف کنیم و دست های او را به نحوی با وسایل دیگر مشغول کنیم. مثلاً او را دنبال چیزی بفرستیم یا وادارش کنیم که کاری را انجام دهد در این صورت کودک نخواهد توانست انگشتان خود را بمکد و کم کم عادت خود را از دست می دهد.
 • در کودکان طرد شده از مهر و محبت مادر که برای جبران نارضایتی خود به این عمل دست می زنند باید به اصلاح رابطه ی کودک و مادر اقدام کرد.
 • در کودکان سنین بال که این کار را به علت ناراحتی های عصبی و نداشتن دوست واحساس تنهایی انجام می دهند و انگشتان خود را تنها دوست خود میدانند و خود را با آنها مشغول می کنند مکیدن انگشت عملی ست که کودک در صورت داشتن فرصت کافی به آن مبادرت می ورزد لذا نباید به کودک فرصت داده شود که این عمل تکرار شود .
 • باید توجه داشت که پاشیدن فلفل ، کنین و رنگین کردن انگشتان کودک دردی را دوا نمیکند.
نوع مطلب :
برچسب ها : مکیدن انگشت علل و راهکارهای درمانی،
لینک های مرتبط :
          
یکشنبه 7 مهر 1392
جمعه 6 اردیبهشت 1398 11:03 ب.ظ
スーパーコピーブランド超人気ブランドコピーのスーパーコピー専門販売ショップ
جمعه 6 اردیبهشت 1398 11:02 ب.ظ
スーパーコピーブランド日本国内発送スーパーコピー時計-スーパーコピー代引き-ロレックススーパーコピー時計の専門店
جمعه 6 اردیبهشت 1398 11:01 ب.ظ
ブランド、レプリカ、スーパーコピー、Nランク、ルイ?ヴィトン、ロレックス、オメガ、ブルガリ、時計
دوشنبه 2 اردیبهشت 1398 07:18 ق.ظ
スーパーコピー時計販売、最高級ブランド時計スーパーコピーは品質2年保証で、
پنجشنبه 31 فروردین 1396 05:24 ق.ظ
سلام و احترام خدمت مدیر وبلاگ!
گروه تبلیغاتی ما جهت افزایش بازدید وبلاگ شما اقدام به ارسال پیام به دیگر وبلاگها می کند.
شما میتوانید بسته های تبلیغاتی افزایش بازدید سفارش دهید و به راحتی بازدید وبلاگ خود را زیاد کنید.
برای اطلاعات بیشتر و سفارش به وبلاگ ما بیایید.
موفق باشید!

 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر

آمار وبلاگ
 • کل بازدید :
 • بازدید امروز :
 • بازدید دیروز :
 • بازدید این ماه :
 • بازدید ماه قبل :
 • تعداد نویسندگان :
 • تعداد کل پست ها :
 • آخرین بازدید :
 • آخرین بروز رسانی :
امکانات جانبی
کدهای جاوا اسکریپت
تماس با ما

Up Page
مشاهده و دریافت کد

اللّهُمَّ كُنْ لِوَلِیِّكَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُكَ عَلَیْهِ وَعَلى آبائِهِ فی هذِهِ السّاعَةِ وَفی كُلِّ ساعَةٍ وَلِیّاً وَحافِظاً وَقائِدا ‏وَناصِراً وَدَلیلاً وَعَیْناً حَتّى تُسْكِنَهُ أَرْضَك َطَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فیها طَویلاً

سایت خدماتی بیست تولز